Bayanların En Kritik Çıkmazı:Bu Kez Gebe Miyim?

Çocuk sahibi olmak arzusundaki bir bayanın adet zamanında gün bile gecikme görülse aklında hayat bulan ilk soru “hamilelik belirtileri neler olabilir?” gibi olup, sonunda ay hali akıntısı görülürse bu zamanlar evlat isteyen kadınları üzebilir, buna ek olarak dönem dönem tekrarlıyorsa yorgunluğa sebep olur.
Doktorlar veya asistanlar en iyi kararı alabilmek için başka lokasyonlarda idrar yöntemiyle hamilelik tahlili uygulaması yapılacaksa ay başı tarihinin üstünden en az 120 saat geçmesini tavsiye ediyorlar, lakin net karar kan tahlilinde elde ediliyor elbette.

Her süreç bayanlar için eşsizdir tabi ki lakin bebek bekleme dönemi bir kadın için ayan beyan en mühim süreçtir. Anne adayları meleklerini içinde taşır 9 ay tamamında. Bu zamanlarda fazlasıyla emek ve vefa örneği gösterirler. Kabızlık, baş dönmeleri veya benzeri pek fazla problem karşılarına çıkabilir lakin bunların tamamına yakını anne adaylarının neredeyse tamamında rastlanan sıradan gebelik belirtilerine dahildir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken ifade edeceğimiz gebelik belirtileri bu açıdan ele alınmalıdır.

Hamilelik döneminin en önemli habercisi regl gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet durumunun geç olmasında önce bile gebeliğe delalet edebilir. Unutulmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadından kadına hatta gebelikten gebeliğe farklılık ortaya koyacağıdır.

Hamilelik belirtileri deyimiyle evvela akıllara gelen durum ay hali gecikmesidir.
Ancak yaşanan bu durum daima net olarak %100 hamile olduğunun bir belirtisi her zaman olmayabilir.

Şöyle ki; ruhsal bakımdan gergin, huzursuz veya halsizsen, fazlaca zayıfsan, gergin bir işte görevdeysen veyahut bölgesel değişikliklerden etkileniyorsan ay hali gecikmen gebe kaldığın hakkında kesin sonuç vermez.

Gebe kadınların pek çoğu genelde gebe olduğunu vücudundaki bir çok faklılıklardan fark edebilir. Bu değişiklikler; baş dönmeleri, bitkinlik halleri, zamansız sinirlenme, ağlama nöbetleri veya sebepsiz sevinçli olma gibi yersiz ruhsal değişimler, göğüslerin şişmesi hatta zaman zaman dokunamayacak kadar büyüyüp ağrı yapmaları, bedenin genel olarak ödem oluşması, ellerin bacakların kalınlaşması, rahimde ağrıya benzeyen bir ağrı, sıklıkla idrara çıkma, bel ağrıları, gözlerde genişleme, çoğalan akıntılar, boşaltım problemleri şeklinde sayılabilir. Genel olarak hamile kadınların ifade ettiği durumlar aynı ay başı zamanındaki şikayetlere oldukça yakınlık gösterir. Buna binaen bebek isteyen kadınların adet belirtilerini gebelikle birbirine karıştırmaları sıkça rastlanan bir durumdur.