Bayanların En Önemli Merakı:Bu Sefer Hamile Miyim?

Hamile olmak arzusundaki bir bayanın adet tarihinde bir gün bile gecikme görülse aklında canlanan öncelikli soru işareti “hamilelik belirtileri nasıldır?” tarzında olabilir, süreç bitiminde adet kanaması ortaya çıkarsa bunun gibi zamanlar kadınları üzer, hatta dönemsel olarak tekerrür ediyorsa yorgunluğa sebep olabilir.
Doktorlar veya asistanlar kesin sonucu verebilmek amacıyla evinizde testi yöntemiyle gebelik tahlili uygulaması yapılacaksa ay başı zamanının üzerinden en az 120 saat geçmesini öneriyorlar, ancak net bir karar kan tahlilinde alınıyor muhakkak.

Hemen hemen dönem kadınlar için benzersizdir tabi ki lakin bebek bekleme süreci kadınların tümü bakımından hiç kuşkusuz en mühim dönemlerdendir. Anne adayları meleklerini karnında taşır 9 ay boyunca. Bu zamanlarda çokça emek ve vefa örneği gösterirler. Mide bulantıları, halsizlik veya benzeri pek fazla sıkıntı karşılarına çıkabilir ancak bu sorunların tümü anne adaylarının çoğunda belirlenen sıradan gebelik belirtilerindendir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken ifade edeceğimiz hamilelik belirtileri bu bağlamda kabul edilebilir.

Hamilelik döneminin oldukça önemli habercisi ay başı halinin gecikmesi olsa da belli başlı emareler aybaşı halinin geç olmasında önce bile hamile olduğunuza delalet edebilir. Unutulmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadınlar
arasında hatta gebelikten gebeliğe ayrılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri deyimiyle ilk önce insanların aklına gelen şey ay hali gecikmesidir.
Lakin yaşanan bu vaziyet her zaman net bir şekilde yüzde yüz gebe kaldığının bir emaresi net bir şekilde olmayabilir.

Şöyle açıklayabiliriz; mental bakımdan zayıf, hasta veya halsizsen, gereğinden fazla zayıfsan, stresli bir işte görevdeysen veyahut dönemsel faklılıklardan etkileniyorsan ay hali gecikmen gebe olduğun ile alakalı kesin hüküm vermez.

Hamile kadınların çoğu genelde hamile olduğunu fizyolojisindeki bazı faklılıklardan anlayabilir. Bu değişiklikler; mide yanmaları, sürekli uykulu hissetmek, nedensiz gerginlik, ağlama nöbetleri ya da sebepsiz sevinç ve bunun gibi ani ruhsal değişimler, göğüslerin büyümesi ve zaman zaman dokunamayacak kadar şişip ağrı yapmaları, vücudun belirli yerlerinde ödem tutması, kolların bacakların kalınlaşması, rahimde sancıya benzeyen bir ağrı, mütemadiyen idrara çıkma, sırt ağrıları, göz bebeklerinde büyüme, sıklaşan akıntılar, boşaltım problemleri olarak sıralanabilir. Genelde hamile bayanların ifade ettiği durumlar aynı adet sürecindeki şikayetlere çok yakınlık gösterir. Buna bağlı olarak gebe olmak isteyen kadınların ay hali belirtilerini gebelikle birbirine karıştırmaları oldukça rastlanan durumdur.