Biz Kadınların En Önemli Çıkmazı:Bu Kez Gebe Miyim?

Gebe kalmak isteyen pek çok bayanın adet zamanında tek gün bile öteleme görülse zihninde canlanan ilk soru işareti “hamilelik belirtileri nedir?” tarzında olup, süreç bitiminde ay hali kanaması görülürse bunun gibi dönemler anne adaylarını canını sıkabilir, ayrıca zaman zaman tekerrür ediyorsa yorgunluğa sebep olabilir.
Hekimler ve asistanlar en makul sonucu verebilmek hedefiyle evinizde testi aracılığıyla gebelik tahlili kontrolü yapılacaksa adet zamanının üstünden en az 120 saat sonra yapılmasını söylüyorlar, ancak kesin karar kan tahliliyle alınıyor tabi ki.

Bir çok süreç kadınlar açısından özeldir tabi ki lakin hamilelik dönemi kadınların tümü bakımından ayan beyan en mühim zaman dilimidir. Anneler yavrularını karnında taşır hamilelik süreci boyunca. Bu dönemde oldukça fazla emek ve fedakarlık gösterirler. Kabızlık, çatlaklar ve benzeri pek çok problem ile karşılaşabilirler lakin bu sorunların tamamına yakını hamile kadınların çoğunda belirlenen basit hamilelik belirtilerine dahildir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken ifade edeceğimiz gebelik belirtileri bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Gebeliğin en önemli habercisi ay başı halinin gecikmesi olmasına rağmen bazı emareler aybaşı durumunun geç olmasında önce dahi gebelik durumuna işaret edebilir. Unutulmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadından kadına daha da ötesinde hamilelikten hamileliğe ayrılık gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri ifadesiyle öncelikli olarak akıllara gelen.
Ama yaşanan bu gecikme her zaman net bir şekilde yüzde yüz hamile kaldığının bir emaresi her zaman olmayabilir.

Açıklamak gerekirse; psikolojik bakımdan zayıf, bitkin ya da mayışmışsan, fazlaca düşük kiloluysan, İş yerinde baskı altında görevdeysen ya da bölgesel değişikliklerden etkileniyorsan adet gecikmen hamile olduğun hakkında kesin bir bilgi veremez.

Gebe çok hanım genelde hamile olduğunu fizyolojisindeki bir çok değişikliklerden hissedebilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, yorgunluk durumları, sebepsiz sinirlenme, ağlama krizleri veyahut anlamsız yere sevinçli olma ve bunun gibi yersiz ruhsal farklılıklar, göğüslerin şişmesi ve bazı zamanlar dokunamayacak kadar dolgunlaşıp ağrı yapmaları, bedenin belirli bölgelerinde ödem oluşması, kolların ayakların kalınlaşması, kasıklarda ağrıya benzeyen bir acı hissi, mütemadiyen tuvalet ihtiyacı, sırt ağrıları, gözlerde genişleme, fazlalaşan akıntılar, idrar yolları problemleri gibi ifade edilebilir. Genellikle anne adaylarının tarif ettiği şikayetler aynı ay başı dönemindeki sıkıntılara çok yakınlık gösterir. Dolayısı ile hamile kalmak isteyen bayanların ay hali durumlarını gebelikle ayırt edememeleri çok görülebilen bir durumdur.