Gebeliğinizi Bedeninizdeki Belirtilerden Anlayın

Bir evlat sahibi olmak isteyen pek çok bayanın adet zamanında bir gün dahi gecikme gözlemlense aklında canlanan tek soru “hamilelik belirtileri nasıldır?” benzeri olabilir, en sonunda ay hali akıntısı belirirse işte bu dönemler anne adaylarını üzebilir, ayrıca zaman zaman tekrar ediyorsa yorar.
Doktorlar ve asistanlar en net sonucu alabilmek amacıyla evde idrar tahlili yöntemiyle hamilelik tahlili uygulaması yapılacaksa adet tarihinin üzerinden en az yüz yirmi saat sonra yapılmasını tavsiye ediyorlar, lakin net karar kan testiyle çıkıyor tabi ki.

Pek çok süreç anne adayları için benzersizdir tabi ki lakin hamilelik dönemi kadınların tümü için ayan beyan çok mühim zaman dilimidir. Hamileler yavrularını karnında taşır gebelik süreci tamamında. Tam da bu zamanlarda oldukça fazla zahmet ve fedakarlık sunarlar. Kabızlık, baş dönmeleri ve buna benzer pek fazla problem yaşayabilirler lakin bunların hepsi anne adaylarının tümüne yakınında rastlanan sıradan gebelik belirtilerindendir. Kadınların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını yanıtlarken bahsedeceğimiz gebelik belirtileri bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Hamilelik sürecinin oldukça kritik habercisi adet halinin gecikmesi olsa da bazı emareler adet gecikmesinden önce bile hamilelik durumuna işaret edebilir. Akıldan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadınlar
arasında hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri deyimiyle evvela hatırımıza gelen şey adet vaktinin gecikmesidir.
Lakin yaşanan her gecikme daima net olarak yüzde yüz gebe kaldığının bir emaresi her zaman olmayabilir.

Detaylı açıklamak gerekirse; mental anlamda zayıf, huzursuz ya da mayışmışsan, aşırı düşük kiloluysan, hareketli bir işte görev yapıyorsan veyahut bölgesel faklılıklardan etkileniyorsan ay hali gecikmesi gebe kaldığına dair net sonuç veremeyebilir.

Gebe kadınların çoğu genellikle gebe olduğunu vücudundaki pek çok değişikliklerden anlayabilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, sürekli halsiz hissetmek, sebepsiz asabiyet, ağlama nöbetleri veya sebepsiz sevinçli olma ve bunun gibi zamansız ruhsal evrilmeler, göğüslerin dolgunlaşması ve bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp ağrı yapmaları, vücudun genel olarak yara belirmesi, ellerin bacakların şişmesi, belde ağrıya benzeyen bir acı hissi, mütemadiyen wc ihtiyacı, sırt ağrıları, göz bebeklerinde büyüme, artan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu gibi ifade edilebilir. Genel olarak anne adaylarının ifade ettiği problemler aynı ay başı dönemindeki sıkıntılara çok benzerlik gösterebilir. Dolayısı ile hamile kalmak isteyen kadınların regl belirtilerini hamilelikle ayırt edememeleri fazlaca rastlanan bir durumdur.