Gebelik Belirtileri Hakkında İhtiyaç Duyduğunuz Şeylerin Tamamı

Bir evlat sahibi olmak isteyen pek çok kadının adet tarihinde gün bile öteleme olsa aklında canlanan tek soru “hamilelik belirtileri neler olabilir?” gibi olup, süreç bitiminde ay hali kanaması ortaya çıkarsa böyle zamanlar çocuk arzulayan kadınları üzebilir, hatta her ay tekrarlıyorsa yorgunluğa sebep olabilir.
Doktorlar veya hemşireler en hatasız sonucu verebilmek hedefiyle evinizde testi ile hamilelik testi uygulaması yapılacaksa ay başı tarihinin üzerinden asgari beş gün geçmesini ifade ediyorlar, ancak net sonuç kan tahlilinde çıkıyor muhakkak.

Her süreç kadınlar için benzersizdir kesinlikle ancak gebelik dönemi bir kadın bakımından hiç kuşkusuz çok mühim dönemlerdendir. Anne adayları yavrularını karnında barındırır 9 ay boyunca. İşte bu zamanlarda çokça zahmet ve fedakarlık sunarlar. Mide bulantıları, çatlaklar ve bunun gibi pek çok sorun karşılarına çıkabilir lakin bunların tamamına yakını anne adaylarının neredeyse tamamında belirlenen sıradan hamilelik belirtilerindendir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken izah edeceğimiz hamilelik belirtileri bu açıdan değerlendirilmelidir.

Gebelik döneminin oldukça önemli habercisi ay başı gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce dahi gebelik durumuna delalet edebilir. Unutulmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadınlar
arasında hatta gebelikten gebeliğe ayrılık ortaya koyacağıdır.

Hamilelik belirtileri denilince ilk önce aklımıza gelen şey ay hali vaktinin gecikmesidir.
Ancak yaşanan bu gecikme daima kesin olarak %100 gebe olduğunun bir emaresi kesin bir şekilde olmayabilir.

Şöyle ki; ruhsal bakımdan gergin, hasta ya da vitaminsizsen, aşırı zayıfsan, çalışma yerinde stres altında görev yapıyorsan veyahut mevsimler arası değişikliklerden etkileniyorsan ay hali gecikmen hamile olduğun hakkında kesin bir hüküm vermez.

Gebe kadınların çoğu genel olarak gebe kaldığını fizyolojisindeki belli başlı faklılıklardan fark edebilir. bunlardan başlıcaları; mide bulantıları, yorgunluk durumları, nedensiz gerginlik, ağlama nöbetleri veyahut anlamsız yere mutluluk ve bunun gibi zamansız duygusal evrilmeler, göğüslerin büyümesi hatta bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp ağrı yapmaları, vücudun belirli yerlerinde ödem belirmesi, ellerin ayakların kalınlaşması, belde ağrıya benzer bir his, mütemadiyen idrara çıkma, bel sancıları, gözlerde genişleme, sıklaşan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu gibi sayılabilir. Genel olarak hamile kadınların tarif ettiği durumlar aynı ay başı dönemindeki şikayetlere oldukça benzerlik gösterebilir. Bundan dolayı bebek isteyen kadınların adet durumlarını gebelikle birbirine karıştırmaları sıkça görülebilen durumdur.