Gebelik Belirtileri İle İlgili İhtiyaç Duyduğunuz Her Şey

Gebe kalmak arzusundaki pek çok hanımın adet tarihinde tek gün bile gecikme olsa zihninde hayat bulan tek soru “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibi olabilir, sonunda adet kanaması belirirse böyle dönemler kadını üzebilir, ayrıca dönemsel olarak tekrar ediyorsa yorgunluğa sebebiyet verebilir.
Hekimler veya hemşireler kesin kararı alabilmek için evde idrar yöntemiyle hamilelik testi kontrolü yapılacaksa adet vaktinin üstünden asgari yüz yirmi saat geçmesini tavsiye ediyorlar, ancak kesin karar kan tahliliyle çıkıyor muhakkak.

Bir çok dönem bayanlar bakımından benzersizdir kesinlikle ancak bebek bekleme dönemi kadınların tümü bakımından hiç kuşkusuz en mühim dönemdir. Anne adayları bebeklerini içinde barındırır hamilelik süreci tamamında. Bu zamanlarda çokça emek ve fedakarlık örneği sunarlar. Mide bulantıları, baş dönmeleri veya benzeri bir çok sorun yaşayabilirler ancak bunların hepsi gebe kadınların neredeyse tamamında belirlenen sıradan gebelik belirtilerine dahildir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken izah edeceğimiz gebelik belirtileri bu açıdan ele alınmalıdır.

Hamilelik sürecinin en kritik habercisi ay başı gecikmesi olmasına rağmen bazı emareler regl ötelenmesinden önce bile gebe olduğunuza işaret edebilir. Akıldan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin insandan insana hatta hamilelikten hamileliğe ayrılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri denilince öncelikle hatırımıza gelen konu ay hali gecikmesidir.
Ancak yaşanan her gecikme her zaman kesin bir şekilde %100 hamile kaldığının bir işareti olmayabilir.

Detaylı açıklamak gerekirse; sinirsel anlamda zayıf, hasta ya da halsizsen, fazlaca zayıfsan, çalışma ortamında stres altında görevdeysen ya da mevsimler arası değişikliklerden etkileniyorsan ay hali gecikmesi gebe olduğun hakkında kesin bilgi veremez.

Hamile kadınların pek çoğu genelde gebe olduğunu fizyolojisindeki bazı faklılıklardan anlayabilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, bitkinlik durumları, nedensiz asabiyet, ağlama nöbetleri veyahut sebepsiz mutluluk hali ve bunun gibi yersiz mental farklılıklar, göğüslerin büyümesi ve bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp acı vermeleri, bedenin belirli bölgelerinde yara tutması, ellerin bacakların kalınlaşması, rahimde sancıya benzeyen bir his, sıklıkla idrara çıkma, sırt ağrıları, göz bebeklerinde büyüme, artan akıntılar, boşaltım sorunları gibi sıralanabilir. Genelde gebe kadınların ifade ettiği durumlar aynı adet zamanındaki sıkıntılara oldukça yakınlık gösterir. Bundan dolayı bebek isteyen kadınların ay hali durumlarını gebelikle birbirine karıştırmaları fazlaca rastlanan durumdur.