Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak isteyen bir bayanın ay hali tarihinde bir gün bile gecikme olsa zihninde hayat bulan yegane sual “hamilelik belirtileri nedir?” benzeri olup, en sonunda ay hali akıntısı belirirse bu zamanlar kadınları üzebilir, buna ek olarak ay ay tekrarlıyorsa yorar.
Doktorlar veya hemşireler en makul sonucu alabilmek niyetiyle evinizde idrar yöntemiyle hamilelik testi uygulaması yapılacaksa ay başı tarihinin üstünden asgari 120 saat sonra uygulanmasını söylüyorlar, lakin kesin sonuç kan testinde alınıyor tabi ki.

Her süreç bayanlar açısından benzersizdir kesinlikle ancak bebek bekleme dönemi kadınların tümü bakımından hiç kuşkusuz en mühim dönemdir. Hamileler yavrularını içinde taşır 9 ay tamamında. Tam da bu zamanlarda oldukça fazla zahmet ve fedakarlık gösterirler. Baş ağrıları, baş dönmeleri ve bunlara benzer pek çok problem ile karşılaşabilirler lakin bunların tamamına yakını hamile kadınların tümüne yakınında görülen basit hamilelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını cevaplarken izah edeceğimiz hamilelik belirtileri bu bağlamda ele alınmalıdır.

Gebelik sürecinin oldukça kritik habercisi ay başı gecikmesi olmasına rağmen bazı belirtiler aybaşı gecikmesinden önce dahi gebeliğe işaret edebilir. Unutulmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadınlar
arasında daha da ötesinde hamilelikten hamileliğe farklılık gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri denilince ilk önce hatırımıza gelen şey ay hali gecikmesidir.
Lakin yaşanan bu durum daima kesin bir şekilde %100 hamile kaldığının bir işareti her zaman olmayabilir.

Açıklamak gerekirse; sinirsel bakımdan zayıf, keyifsiz ya da mayışmışsan, aşırı zayıfsan, çalışma yerinde stres altında görev yapıyorsan veyahut bölgesel faklılıklardan etkileniyorsan ay hali gecikmen gebe kaldığına dair net sonuç veremeyebilir.

Gebe kadınların pek çoğu genelde hamile olduğunu vücudundaki bir çok faklılıklardan anlayabilir. Bu değişiklikler; mide yanmaları, devamlı uykulu hissetmek, sebepsiz asabiyet, ağlama krizleri veya nedensiz sevinç hali gibi ani mental değişimler, göğüslerin dolgunlaşması ve bazı zamanlar acıyacak kadar dolgunlaşıp acı vermeleri, vücudun belirli yerlerinde ödem oluşması, kolların bacakların kalınlaşması, kasıklarda sancıya benzer bir ağrı, sık sık wc ihtiyacı, sırt ağrıları, göz bebeklerinde genişleme, artan akıntılar, idrar yolları sorunları gibi sıralanabilir. Genelde hamile kadınların ifade ettiği problemler aynı ay hali zamanındaki sıkıntılara çok benzerlik gösterebilir. Dolayısı ile gebe kalmak isteyen bayanların regl emarelerini hamilelikle karıştırmaları sık sık karşılaşılan olaydır.