Gebelik Serüvenine Başlangıç

Çocuk sahibi olmak isteyen bir bayanın adet zamanında bir gün dahi gecikme görülse aklında hayat bulan ilk soru işareti “hamilelik belirtileri nasıldır?” gibi olabilir, süreç bitiminde adet kanaması belirirse böyle zamanlar anne adaylarını üzer, hatta ve hatta dönem dönem tekerrür ediyorsa yorgunluğa sebebiyet verebilir.
Doktorlar veya asistanlar kesin kararı alabilmek niyetiyle başka lokasyonlarda testi yöntemiyle gebelik tahlili kontrolü yapılacaksa ay başı zamanının üstünden asgari beş gün sonra yapılmasını söylüyorlar, ancak net karar kan testiyle alınıyor tabi ki.

Bir çok süreç bayanlar açısından eşsizdir tabi ki lakin hamilelik dönemi bir kadın bakımından hiç kuşkusuz çok önemli dönemlerdendir. Anne adayları yavrularını içinde taşır gebelik süreci boyunca. Bu zamanlarda pek çok zahmet ve fedakarlık sunarlar. Baş ağrıları, halsizlik ve bunun gibi pek fazla sorun karşılarına çıkabilir ancak bu sorunların tamamına yakını hamile kadınların tamamına yakınında rastlanan sıradan gebelik belirtilerine dahildir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken izah edeceğimiz gebelik belirtileri bu bağlamda ele alınmalıdır.

Hamileliğin oldukça kritik habercisi regl gecikmesi olmasına rağmen bazı emareler adet gecikmesinden önce bile hamilelik durumuna işaret edebilir. Unutulmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadınlar
arasında hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri ifadesiyle öncelikli olarak hatıra gelen hal ay hali gecikmesidir.
Lakin meydana gelen her adet gecikmesi daima kesin bir şekilde %100 gebe olduğunun bir emaresi her zaman olmayabilir.

Detaylandırmak gerekirse; sinirsel bakımdan gergin, huzursuz veya vitaminsizsen, aşırı düşük kiloluysan, çalışma ortamında stres altında çalışıyorsan veyahut dönemsel ısı değişimlerinden rahatsız oluyorsan adet gecikmen gebe kaldığına dair net sonuç veremeyebilir.

Gebe kadınların pek çoğu genel olarak hamile olduğunu vücudundaki bazı faklılıklardan anlayabilir. bunlardan başlıcaları; mide yanmaları, yorgunluk durumları, sebepsiz gerginlik, ağlama nöbetleri veya anlamsız yere sevinç hali gibi yersiz mental değişmeler, göğüslerin büyümesi hatta bazen acıyacak kadar dolgunlaşıp ağrı yapmaları, bedenin genel olarak yara belirmesi, kolların ayakların şişmesi, kasıklarda ağrıya benzer bir acı hissi, sıklıkla wc ihtiyacı, bel ağrıları, göz bebeklerinde büyüme, fazlalaşan akıntılar, idrar yolları problemleri gibi sıralanabilir. Genelde anne adaylarının ifade ettiği problemler aynı adet zamanındaki problemlere oldukça yakınlık gösterebilir. Buna istinaden bebek isteyen kadınların adet belirtilerini hamilelikle karıştırmaları çok görülebilen durumdur.