Hamileliğinizi Bedeninizdeki işaretlerden Anlayın

Hamile kalmak arzusundaki bir hanımın adet zamanında bir gün bile gecikme gözlemlense aklında can bulan yegane sual “hamilelik belirtileri nedir?” gibilerinden olabilir, sonunda adet kanaması belirirse böyle belirsizlikler kadınları üzer, ek olarak dönemsel olarak tekerrür ediyorsa yorgunluğa sebebiyet verebilir.
Doktorlar ve hemşireler kesin sonucu verebilmek amacıyla evinizde testi yöntemiyle hamilelik tahlili uygulaması yapılacaksa adet zamanının üzerinden asgari yüz yirmi saat sonra uygulanmasını tavsiye ediyorlar, ama net bir sonuç kan testinde elde ediliyor elbette.

Hemen hemen dönem kadınlar için benzersizdir tabi ki lakin gebelik süreci kadınların tümü bakımından muhakkak en önemli dönemdir. Hamileler bebeklerini içinde barındırır hamilelik süreci boyunca. Tam da bu zamanlarda çokça zahmet ve vefa örneği sunarlar. Mide bulantıları, baş dönmeleri veya bunun gibi pek fazla sorun yaşayabilirler ancak bunların tamamına yakını hamile kadınların çoğunda rastlanan basit hamilelik belirtilerine dahildir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını cevaplarken bahsedeceğimiz gebelik belirtileri bu bağlamda değerlendirilebilir.

Hamileliğin en önemli habercisi regl halinin gecikmesi olmasına rağmen belli başlı belirtiler adet ötelenmesinden önce bile gebe olduğunuza işaret edebilir. Akıldan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye daha da ötesinde gebelikten gebeliğe ayrılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri ifadesiyle ilk önce insanların aklına gelen.
Ama yaşanan her gecikme daima kesin bir şekilde %100 hamile kaldığının bir işareti olabilir denilemez.

Detaylı açıklamak gerekirse; psikolojik manada zayıf, huzursuz veya halsizsen, fazlaca zayıfsan, stresli bir işte görevdeysen ya da dönemsel faklılıklardan etkileniyorsan ay hali gecikmesi gebe kaldığına dair net sonuç veremez.

Gebe kadınların pek çoğu genelde hamile kaldığını bedenindeki bir çok değişikliklerden hissedebilir. bunlardan başlıcaları; baş dönmeleri, bitkinlik durumları, sebepsiz gerginlik, ağlama nöbetleri ya da sebepsiz sevinç hali gibi zamansız duygusal değişimler, göğüslerin büyümesi hatta zaman zaman dokunamayacak kadar büyüyüp ağrı yapmaları, bedenin belli yerlerinde ödem belirmesi, ellerin bacakların kalınlaşması, kasıklarda ağrıya benzeyen bir his, sık sık wc ihtiyacı, sırt ağrıları, göz bebeklerinde genişleme, sıklaşan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu olarak sayılabilir. Genelde anne adaylarının tarif ettiği problemler aynı ay başı sürecindeki sıkıntılara oldukça yakınlık gösterir. Bundan dolayı hamile kalmak isteyen kadınların regl durumlarını hamilelikle karıştırmaları sık sık karşılaşılan olaydır.