Hamileliğinizi Bedeninizdeki işaretlerden Tespit Edin

Bir evlat sahibi olmak arzusundaki pek çok kadının adet tarihinde gün bile öteleme olsa zihninde can bulan öncelikli sual “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibilerinden olup, süreç bitiminde adet kanaması ortaya çıkarsa bunun gibi zamanlar kadını üzebilir, hatta ve hatta dönem dönem tekrarlıyorsa yorar.
Hekimler ve asistanlar en iyi sonucu verebilmek için evinizde idrar aracılığıyla hamilelik testi uygulaması yapılacaksa adet vaktinin üzerinden en az 120 saat sonra yapılmasını tavsiye ediyorlar, ama kesin bir sonuç kan tahliliyle alınıyor muhakkak.

Hemen hemen dönem anne adayları için özeldir muhakkak lakin hamilelik süreci bir kadın bakımından ayan beyan çok mühim süreçtir. Anneler yavrularını içinde taşır 9 ay tamamında. Bu dönemde fazlasıyla zahmet ve vefa örneği abidesi olurlar. Mide bulantıları, çatlaklar ve bunun gibi pek çok problem yaşayabilirler ancak bunların hepsi hamile kadınların tümüne yakınında belirlenen sıradan hamilelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını cevaplarken izah edeceğimiz gebelik belirtileri bu bağlamda değerlendirilebilir.

Hamileliğin en önemli habercisi ay başı halinin gecikmesi olmasına rağmen belli başlı erken belirtiler aybaşı halinin geç olmasında önce bile hamilelik durumuna delalet edebilir. Unutulmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadından kadına daha da ötesinde gebelikten gebeliğe değişiklik gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri söylemiyle öncelikle hatırımıza gelen olay adet vaktinin gecikmesidir.
Ama meydana gelen bu gecikme daima kesin bir şekilde %100 gebe kaldığının bir belirtisi kesin bir şekilde olmayabilir.

Şöyle açıklayabiliriz; mental bakımdan zayıf, huzursuz veya mayışmışsan, aşırı düşük kiloluysan, yoğun bir işte görev yapıyorsan veyahut mevsimler arası değişikliklerden etkileniyorsan adet gecikmesi gebe kaldığın hakkında kesin bir hüküm veremeyebilir.

Hamile bir hanım genelde hamile olduğunu fizyolojisindeki bir çok faklılıklardan fark edebilir. Bu değişiklikler; baş dönmeleri, devamlı halsiz hissetmek, zamansız gerginlik, ağlama krizleri veya nedensiz sevinç gibi zamansız ruhsal değişmeler, göğüslerin şişmesi hatta bazen dokunamayacak kadar büyüyüp ağrı yapmaları, bedenin belirli bölgelerinde yara oluşması, ellerin ayakların kalınlaşması, rahimde ağrıya benzeyen bir his, mütemadiyen wc ihtiyacı, sırt ağrıları, gözlerde büyüme, fazlalaşan akıntılar, boşaltım sorunları gibi ifade edilebilir. Genelde gebe kadınların ifade ettiği durumlar aynı adet sürecindeki problemlere oldukça yakınlık gösterebilir. Dolayısı ile gebe olmak isteyen bayanların ay hali belirtilerini hamilelikle ayırt edememeleri sık sık görülebilen durumdur.