Hamileliğinizi Fizyolojinizdeki Emarelerden Öğrenin

Hamile kalmak arzusundaki bir hanımın adet tarihinde gün dahi gecikme gözlemlense aklında hayat bulan ilk sual “hamilelik belirtileri nedir?” benzeri olabilir, sonunda adet akıntısı ortaya çıkarsa bunun gibi zamanlar çocuk arzulayan kadınları canını sıkabilir, buna ek olarak her ay tekerrür ediyorsa yorar.
Hekimler veya asistanlar kesin kararı alabilmek hedefiyle evinizde idrar aracılığıyla gebelik testi kontrolü yapılacaksa adet zamanının üstünden asgari 120 saat sonra yapılmasını tavsiye ediyorlar, ancak kesin karar kan testinde elde ediliyor elbette.

Her süreç anne adayları için benzersizdir kesinlikle lakin gebelik süreci bir kadın için ayan beyan en önemli dönemlerdendir. Anne adayları meleklerini karnında taşır hamilelik süreci boyunca. İşte bu zamanlarda çokça zahmet ve vefa örneği gösterirler. Mide bulantıları, baş dönmeleri veya bunun gibi bir sürü sıkıntı yaşayabilirler ancak bunların tamamına yakını gebe kadınların tümüne yakınında rastlanan sıradan hamilelik belirtilerine dahildir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken bahsedeceğimiz hamilelik belirtileri bu kategoride değerlendirilebilir.

Gebelik döneminin en önemli habercisi adet halinin gecikmesi olsa da belli başlı belirtiler adet durumunun geç olmasında önce dahi hamile olduğunuza delalet edebilir. Hatırdan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadınlar
arasında hatta hamilelikten hamileliğe ayrılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri söylemiyle öncelikli olarak hatıra gelen.
Lakin yaşanan her adet gecikmesi her zaman kesin bir şekilde yüzde yüz hamile kaldığının bir işareti olabilir denilemez.

Açıklamak gerekirse; mental bakımdan gergin, bitkin ya da vitaminsizsen, gereğinden fazla zayıfsan, çalışma ortamında baskı altında görevdeysen veyahut dönemsel sıcaklık değişimlerinden etkileniyorsan adet gecikmesi gebe kaldığın hakkında net bilgi veremez.

Gebe çok kadın genel olarak gebe olduğunu fizyolojisindeki bir çok faklılıklardan anlayabilir. Bu değişiklikler; mide yanmaları, devamlı uykulu hissetmek, nedensiz sinirlenme, ağlama nöbetleri veyahut nedensiz mutluluk ve bunun gibi yersiz ruhsal evrilmeler, göğüslerin büyümesi ve zaman zaman acıyacak kadar büyüyüp ağrı yapmaları, bedenin genel olarak yara belirmesi, ellerin bacakların kalınlaşması, rahimde sancıya benzer bir his, mütemadiyen wc ihtiyacı, bel sancıları, göz bebeklerinde genişleme, sıklaşan akıntılar, boşaltım sorunları olarak sıralanabilir. Genellikle anne adaylarının tarif ettiği problemler aynı ay başı sürecindeki sıkıntılara oldukça benzerlik gösterir. Bundan dolayı gebe kalmak isteyen bayanların adet durumlarını hamilelikle karıştırmaları fazlaca rastlanan olaydır.