Hamileliğinizi Fizyolojinizdeki işaretlerden Öğrenin

Gebe kalmak isteyen pek çok hanımın ay hali tarihinde gün dahi öteleme görülse zihninde can bulan ilk sual “hamilelik belirtileri nedir?” benzeri olup, en sonunda adet kanaması ortaya çıkarsa böyle belirsizlikler çocuk arzulayan kadınları canını sıkabilir, ek olarak dönemsel olarak tekrarlıyorsa yorgunluğa sebep olur.
Doktorlar ve hemşireler en net sonucu verebilmek hedefiyle başka mekanlarda testi aracılığıyla hamilelik testi uygulaması yapılacaksa ay başı tarihinin üstünden en az yüz yirmi saat sonra yapılmasını öneriyorlar, ama net sonuç kan testiyle çıkıyor elbette.

Bir çok süreç bayanlar bakımından benzersizdir kesinlikle lakin hamilelik dönemi bir kadın için hiç kuşkusuz en önemli dönemdir. Anneler meleklerini karnında taşır hamilelik süreci tamamında. İşte bu süreçte çokça emek ve vefa örneği abidesi olurlar. Baş ağrıları, baş dönmeleri veya buna benzer bir sürü problem ile karşılaşabilirler lakin bu sorunların tamamı hamile kadınların tamamına yakınında görülen basit hamilelik belirtilerindendir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını yanıtlarken ifade edeceğimiz hamilelik belirtileri bu kategoride ele alınmalıdır.

Hamilelik döneminin en önemli habercisi ay başı gecikmesi olsa da belli başlı emareler aybaşı ötelenmesinden önce dahi gebeliğe delalet edebilir. Unutulmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadından kadına daha da ötesinde gebelikten gebeliğe değişiklik gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri ifadesiyle evvela insanların aklına gelen şey adet gecikmesidir.
Lakin yaşanan her adet gecikmesi daima net bir şekilde yüzde yüz hamile kaldığının bir belirtisi her zaman olmayabilir.

Detaylandırmak gerekirse; sinirsel manada zayıf, hasta ya da halsizsen, gereğinden fazla düşük kiloluysan, hareketli bir işte çalışıyorsan ya da bölgesel değişikliklerden rahatsız oluyorsan adet gecikmesi gebe kaldığına dair kesin bir hüküm veremeyebilir.

Gebe çok hanım genelde gebe kaldığını fizyolojisindeki bir çok değişikliklerden fark edebilir. Bu değişiklikler; baş dönmeleri, bitkinlik durumları, sebepsiz sinirlenme, ağlama krizleri ya da anlamsız yere sevinç hali ve bunun gibi yersiz ruhsal farklılıklar, göğüslerin dolgunlaşması ve bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp ağrı yapmaları, bedenin genel olarak yara tutması, kolların bacakların şişmesi, rahimde ağrıya benzeyen bir his, mütemadiyen tuvalet ihtiyacı, bel sancıları, göz bebeklerinde büyüme, çoğalan akıntılar, idrar yolları sorunları gibi söylenebilir. Genelde anne adaylarının tarif ettiği problemler aynı adet zamanındaki şikayetlere çok benzerlik gösterebilir. Buna istinaden hamile kalmak isteyen bayanların ay hali belirtilerini gebelikle ayırt edememeleri sık sık rastlanan olaydır.