Hamileliğinizi Vücudunuzdaki işaretlerden Anlayın

Gebe olmak isteyen bir hanımın ay hali tarihinde tek gün dahi gecikme olsa zihninde can bulan ilk soru işareti “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibi olup, süreç bitiminde adet akıntısı ortaya çıkarsa bu zamanlar kadını üzebilir, ayrıca her ay tekrar ediyorsa yorar.
Doktorlar veya asistanlar en makul kararı söyleyebilmek niyetiyle başka bir lokasyonda testi aracılığıyla hamilelik tahlili uygulaması yapılacaksa adet tarihinin üzerinden asgari 120 saat geçmesini söylüyorlar, ancak kesin karar kan tahliliyle alınıyor muhakkak.

Hemen hemen dönem kadınlar açısından benzersizdir kesinlikle ancak gebelik süreci bir kadın için hiç kuşkusuz çok mühim süreçtir. Hamileler bebeklerini karnında taşır 9 ay boyunca. Bu süreçte pek çok emek ve vefa örneği abidesi olurlar. Mide bulantıları, halsizlik veya bunun gibi bir sürü sorun karşılarına çıkabilir lakin bu problemlerin tamamı anne adaylarının çoğunda görülen sıradan hamilelik belirtilerine dahildir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken bahsedeceğimiz gebelik belirtileri bu açıdan değerlendirilebilir.

Hamilelik döneminin en kritik habercisi adet halinin gecikmesi olmasına rağmen belli başlı erken belirtiler aybaşı halinin geç olmasında önce bile gebelik durumuna işaret edebilir. Unutulmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri ifadesiyle evvela aklımıza gelen şey adet vaktinin gecikmesidir.
Lakin yaşanan her gecikme daima net bir şekilde %100 hamile olduğunun bir belirtisi olmayabilir.

Açıklamak gerekirse; sinirsel bakımdan gergin, bitkin ya da mayışmışsan, fazlaca zayıfsan, çalışma ortamında stres altında çalışıyorsan veya mevsimler arası değişikliklerden etkileniyorsan ay hali gecikmesi hamile olduğun hakkında net sonuç veremeyebilir.

Gebe kadınların çoğu genel olarak gebe kaldığını bedenindeki bir çok değişikliklerden anlayabilir. Bu değişiklikler; mide yanmaları, sürekli halsiz hissetmek, zamansız asabiyet, ağlama krizleri veyahut nedensiz mutlu olma ve bunun gibi zamansız duygusal değişimler, göğüslerin şişmesi hatta bazen dokunamayacak kadar büyüyüp acı hissettirmeleri, vücudun genel olarak yara oluşması, ellerin bacakların şişmesi, kasıklarda sancıya benzer bir his, mütemadiyen tuvalet ihtiyacı, bel ağrıları, göz bebeklerinde genişleme, fazlalaşan akıntılar, boşaltım problemleri gibi sayılabilir. Genelde anne adaylarının ifade ettiği durumlar aynı adet dönemindeki şikayetlere çok benzerlik gösterebilir. Bundan dolayı bebek isteyen kadınların adet belirtilerini gebelikle karıştırmaları fazlaca görülebilen durumdur.