Kadınların Çok Önemli Açmazı:Bu Kez Gebe Miyim?

Hamile kalmak isteyen bir kadının adet tarihinde bir gün bile gecikme gözlemlense zihninde canlanan öncelikli soru “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibilerinden olacaktır, süreç bitiminde ay hali akıntısı belirirse işte bu dönemler kadınları üzebilir, hatta dönem dönem tekrar ediyorsa yorar.
Doktorlar ve hemşireler en makul kararı alabilmek niyetiyle evinizde idrar ile gebelik testi kontrolü yapılacaksa adet zamanının üstünden en az 120 saat sonra uygulanmasını ifade ediyorlar, ancak net sonuç kan testiyle elde ediliyor elbette.

Pek çok süreç kadınlar bakımından benzersizdir muhakkak ancak hamilelik süreci bir kadın için muhakkak en önemli zaman dilimidir. Anneler bebeklerini içinde taşır 9 ay tamamında. Tam da bu süreçte sınırsız emek ve vefa örneği abidesi olurlar. Mide bulantıları, baş dönmeleri veya buna benzer bir sürü sıkıntı karşılarına çıkabilir ancak bunların hepsi anne adaylarının neredeyse tamamında belirlenen basit hamilelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını yanıtlarken izah edeceğimiz hamilelik belirtileri bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Hamileliğin oldukça kritik habercisi regl halinin gecikmesi olmasına rağmen belli başlı erken belirtiler aybaşı ötelenmesinden önce dahi gebelik durumuna delalet edebilir. Akıldan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin insandan insana daha da ötesinde gebelikten gebeliğe farklılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri söylemiyle öncelikli olarak hatıra gelen olay ay hali gecikmesidir.
Lakin yaşanan bu durum her zaman net bir şekilde yüzde yüz gebe olduğunun bir belirtisi olabilir denilemez.

Detaylandırmak gerekirse; mental manada gergin, bitkin ya da mayışmışsan, gereğinden fazla zayıfsan, İş yerinde stres altında görev yapıyorsan veya bölgesel değişikliklerden etkileniyorsan adet gecikmesi hamile olduğun hakkında kesin hüküm veremez.

Hamile çok hanım genelde gebe olduğunu bedenindeki bir çok faklılıklardan hissedebilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, sürekli uykulu hissetmek, nedensiz gerginlik, ağlama nöbetleri veya sebepsiz mutluluk hali ve bunun gibi ani duygusal değişimler, göğüslerin dolgunlaşması ve bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp ağrı yapmaları, bedenin belirli bölgelerinde yara oluşması, kolların ayakların kalınlaşması, kasıklarda sancıya benzeyen bir acı hissi, sık sık tuvalet ihtiyacı, bel ağrıları, göz bebeklerinde genişleme, artan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu şeklinde söylenebilir. Genelde anne adaylarının tarif ettiği şikayetler aynı ay başı zamanındaki şikayetlere oldukça benzerlik gösterebilir. Buna bağlı olarak bebek isteyen kadınların adet belirtilerini gebelikle karıştırmaları sık sık rastlanan olaydır.